Powiększanie ust ma na celu dodanie im jędrności, poprawienie ich asymetrii, podciągnięcie opadających kącików a ogólnie mówiąc nadanie im kształtu pasującego i współgrającego z rysami pacjentki.
W praktyce wykonuje się obecnie dwa rodzaje operacji:
- Zmiana zarysu czerwieni wargowej
Zabieg polega na wycięciu wąskiego paska skóry przylegającego do czerwieni wargowej. Kształt wycinka dobierany jest tak, aby po zbliżeniu brzegów rany uzyskać pożądany zarys i szerokość ust. Linia szwów przebiega więc na granicy czerwieni wargowej i otaczającej ją skóry. Dzięki temu blizna jest później prawie niedostrzegalna i łatwa do ukrycia pod makijażem. Zabieg może dotyczyć obu warg lub tylko jednej z nich, zgodnie z życzeniem pacjentki. Nie zmieni jednak grubości (pełności) ust oraz nie usunie zmarszczek nad górną wargą i dlatego stosuje się go, jeśli taka korekcja nie jest potrzebna.
- Chirurgiczne modelowanie kształtu warg
Zabieg polega na założeniu wzdłuż czerwieni wargowej przez niewielkie cięcia w okolicach kącików ust odpowiednio ukształtowanej wkładki ze specjalnego tworzywa sztucznego (GoreTex). Dzięki temu usta stają się pełniejsze i rozprostowują się niewielkie zmarszczki nad górną wargą. Operacja przynosi trwałe rezultaty. W razie potrzeby można usunąć wkładkę i przywrócić wargom poprzedni kształt.
CEL
Zabieg ma na celu wymodelowanie kształtu ust, powiększenie ich, wygładzenie zmarszczek wokół ust.
PRZYGOTOWANIE
Jak do każdego zabiegu chirurgicznego, należy odpowiednio się przygotować. Na 4 tygodnie przed zabiegiem nie powinno, się palić papierosów, również po zabiegu palenie jest raczej nie polecane (blizna gorzej się goi). Branie leków zaburzających, należy odstawić na 2 tygodnie przed zabiegiem. Na konsultacji lekarz przekaże wszystkie informacje dotyczące zabiegu oraz jak powinna pacjentka postępować w przebiegu pooperacyjnym.
PRZECIWWSKAZANIA
- Infekcja
- opryszczka
- ciąża
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
- cukrzyca
- zaburzenia krzepliwości krwi
- owrzodzenia jamy ustnej
BADANIA DO ZABIEGU
- morfologia z rozmazem, OB
- koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
Powiększenie ust za pomocą tkanki tłuszczowej możliwe jest w znieczuleniu ogólnym. Do wykonania zabiegu, potrzebne są badania:
- grupa krwi
- morfologia z rozmazem, OB
- koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR)
- glikemia na czczo
- elektrolity (K,Na)
- jonogram, mocznik, kreatynina
- Antygen HBS, HIV, HCV
- EKG z opisem
- RTG klatki piersiowej
RODZAJ ZNIECZULENIA
Znieczulenie dobierane jest indywidualnie, przeważnie jest to znieczulenie miejscowe.
CZAS TRWANIA ZABIEGU
Zabieg trwa około 60 minut.
OBJAWY PO ZABIEGU
Obrzęk, jaki powstaje po zabiegu schodzi po kilku tygodniach. Pacjentka może normalnie funkcjonować już po kilku dniach, nie powinna wystawiać się na silne promieniowanie słoneczne oraz wybierać się do solarium.
PRZEBIEG REKONWALESCENCJI
Przez dwa dni trzeba uważać na nadmierną mimikę, powinno pić się przez słomkę, nie palić papierosów.
MOŻLIWE POWIKŁANIA
- stany zapalne
- infekcje
- przemieszczenie się implantu (rzadko)
EFEKTY ZABIEGU
Pełne i seksowne usta, dodające pacjentce kobiecości. Zabieg zmienia twarz w sposób subtelny, wygładza zmarszczki wokół ust, które dodawały lat.